Prowadząc zajęcia korzystam z owoców pracy naukowej dokładając własną „cegiełkę” w nauce. Syntezuję swoje doświadczenia empiryczne z pracy konsultingowej.
Zainteresowania naukowe:
Prakseologia – sprawność działania organizacji – cykl prakseologiczny.
Cybernetyka – sterowanie – metoda systemowa – analiza systemowa.
Teoria decyzji w warunkach niepewności – optymalizacja decyzji.
Teoria organizacji – Zarządzanie zmianą – Modele zarządzania jakością.
Zapraszam do lektury oraz krytyki.
(2022) Metodyka DMAIC w podejściu SIX SIGMA jako prakseologiczny cykl działania zorganizowanego.
D Dudojć/ Research Papers of the Wroclaw University of Economics/Prace Naukowe 2022, vol. 66, nr 4
Streszczenie: Celem artykułu jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie, czy metodyka DMAIC stosowana w jednej ze strategii doskonalenia – podejściu six sigma, spełnia kryteria sprawnego, w ujęciu prakseologicznym, cyklu zorganizowanego działania. Autor przeprowadził przegląd literatury źródłowej z obszaru podejścia six sigma oraz prakseologicznej teorii zarządzania. Analiza porównawcza doprowadziła do sformułowania tezy o spełnianiu wymagań prakseologicznego cyklu działania zorganizowanego przez metodykę DMAIC. Metodyka DMAIC może być stosowana jako strategia podnoszenia sprawności procesów, wywierając istotny wpływ na racjonalność metodologiczną podejmowanej aktywności. Jest ona utylitarnym cyklem racjonalnego działania w podnoszeniu sprawności organizacji.
Słowa kluczowe: prakseologia, DMAIC, six sigma, zarządzanie jakością, zarządzanie operacyjne.
DOI:10.15611/pn.2022.4.02
JELClassification:M11,M12,M54,L21,L23,L25,L84
(2022) Implementacja lean management w organizacji w aspekcie prakseologicznej oceny sprawności działania
D Dudojć// Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2022, vol. 66, nr 1
Streszczenie: Celem artykułu jest sformułowanie odpowiedzi na pytanie: czy prakseologiczna ocena sprawności działania może stanowić utylitarną ocenę efektów działań doskonalących w ramach implementacji podejścia lean management? Autor przeprowadził przegląd literatury źródłowej z obszaru podejścia lean management, koncentrując się na metodach identyfikacji oraz oszacowania marnotrawstwa występującego w procesach stanowiących ocenę dla podejmowanych działań doskonalących. Powyższe rekomendacje miar zostały zestawione z prakseologiczną miarą sprawności działania. W efekcie uzyskano rekomendację dla zasadności stosowania oceny działań implementujących lean management w procesach z wykorzystaniem prakseologicznej metody miary sprawności działania procesu w podejściu zarówno ex ante, jak i ex post.
Słowa kluczowe: prakseologia, lean management, sprawność, pomiar dokonań, marnotrawstwo.
DOI: 10.15611/pn.2022.1.03
JEL Classification: D24, L25, M54
(2014) Mechanizm wzrostu zaangażowania pracowników w doskonalenie organizacji jako efekt ukierunkowanego rozwoju kompetencji pracowników
D Dudojć// Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 2014, 73-84
Streszczenie: Organizacja mająca za cel zbudowanie trwałej i zrównoważonej przewagi konkurencyjnej zobowiązana jest doceniać potencjał zmian, który tkwi w jej pracownikach. Planowe rozwijanie kompetencji personelu w kierunku poprawy skuteczności i efektywności procesów może stanowić samonapędzający się mechanizm doskonalenia organizacji. Wzrost kompetencji, który skutkuje wzrostem zaangażowania personelu w inicjowanie zmian, może być trwałym elementem przewagi konkurencyjnej. W artykule opisano, w jaki sposób wykorzystanie podejścia zawartego w znormalizowanych systemach zarządzania do planowania rozwoju kompetencji pracowników może być podstawą do budowy organizacji uczącej się.
Słowa kluczowe: kompetencje, zaangażowanie pracowników, doskonalenie, skuteczność procesów, efektywność procesów.
DOI: 10.15611/pn.2014.359.07